2017 Teknoloji Haberleri, Güncel Teknolojiler, Ürün İncelemeleri

“İklim Hareketi için Data” başlıyor

“İklim Hareketi için Data” başlıyor
Bu haber 13 Mart 2017 - 19:33 'de eklendi ve 206 views kez görüntülendi.
Birleşik Milletler’in büyük data ile ilgili inovasyon inisiyatifi BM Global Pulse ve bilgi depolama teknolojileri ile çözümleri alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Western Digital Corporation (NASDAQ: WDC), “Veri for Climate Action – İklim Hareketi için Data” yarışmasının başladığını duyurdu.
 
İklim Hareketi için Veri“, iklim değişikliği ile mücadele için katılımcıların, özel sektörün data bilimini ve topladığı büyük veriyi kullanmalarına olanak veren eşsiz bir açık inovasyon yarışması. Dünyanın dört bir yanından veri bilimcileri, araştırmacılar ve inovasyon yapanların yarışmaya bulunma için 10 Nisan 2017 tarihine dek DataForClimateAction.org adresi üzerinden önerilerini göndermeleri gerekiyor.
 
BM Global Pulse Direktörü Robert Kirkpatrick konuyla ilgili açıklamasında, “İklim değişikliğine karşısında etkili hareket için sadece iklim verileri değil aynı zamanda insan davranışları ile ilgili zengin bilgilere gereksinim var. Büyük bilgi bizlere, toplumların iklim değişikliğini nasıl etkilediği ve bu değişimden nasıl etkilendikleri konusunda dinamik bilgiler verebilir. Bu Nedenle sürdürülebilirliği ve iyileşmeyi artırma konusunda inovasyonları mümkün haline getirebilir. ‘İklim Hareketi için Bilgi’ yarışmasına katılan şirketler ise bu verilere sahip.” dedi.
 
Skoll Global Threats Fonu kadar desteklenen bu global müsabaka, birçok endüstri ve ülkeden şirketleri “bilgi yardımı” yolu ile katılım için bir araya getiriyor. Yarışma ile araştırmacılar ulusal, yöresel ve global çapta özgün veri setlerine ve araştırmalarını güçlendirecek araçlara erişim fırsatına sahip olacak. Veriler mahremiyetin korunması için anonim bir şekilde bir araya getiriliyor.
 
Yarışmaya veriler ile takviye verecek şirketler ise şunlar: Bu şirketlerin yanı sıra, araştırmacılar Microsoft‘tan bulut bilişim desteği veTableau‘dan görsel çözümleme desteği alacak.
 
Western Digital’in Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Data Merkezleri Sistemleri Birimi Genel Müdürü Dave Tang yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Dünyanın en büyük bilgi depolama şirketi olarak verinin gücünün ve vadettiklerinin farkındayız. Başkalaşım için veriyi bir katalizör olarak faydalanma konusunda oldukça istekliyiz. United Nations Global Pulse takımı ile bu konuda işbirliği yapmaktan kibir duyuyoruz. İşbirliği dahilinde yalnızca ‘İklim Hareketi için Bilgi’ yarışması için kurguyu ve çerçeveyi belirlemekle yetinmiyor fayda sağlayacak şekilde data etrafında toplanmayı teşvik ediyor ve güçlendiriyoruz. Yarışmadan çıkacak sonuçları ve çözümleri, gelecek için sundukları imkanları görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.”
 
Yarışma hakkında
‘İklim Hareketi için Data’, Birleşmiş Milletlerin İklim hareketi için Sürdürülebilir Gelişim Hedefi (SDG 13) ile bağlantılı üç belli başlı alanı hedefleyecek: İklim değişikliğinin etkilerini hafifletme, iklim adaptasyonu ve iklim değişikliği ile geniş detaylı 2030 Gündemi arasındaki bağlantılar.
 
Yarışma ile üretilecek orijinal araştırma raporları ve araçlarının veriyi kullanan inovasyonların sahadaki çözümlere sağladığı bilgiyi gözler önüne sermesi ve iklim değişikliği ile uğraş için yapılan çalışmaların dönüştürülmesi amaçlanıyor. Yarışma, Kaggle gibi organizasyonların öncülük ettiği data bilimi yarışmalarının ve Orange’ın düzenlediği ve halk yararı için büyük veriyi paylaşan “Veri for Development – Gelişim için Veri” gibi yarışmaların modeli üstüne kurgulandı.
 
“İklim Hareketi için Bilgi” yarışmasına katılmaya hak kazanan araştırmacılara, araştırmalarını bitirmek için dört ay verilecek. İklim değişikliği ve bilgi bilimi alanlarında bilirkişi bir panelde, finale kalan öneriler metodoloji, ilişki ve potansiyel etki dikkate alarak değerlendirilecek. Kazananlar ise 2017 yılının Kasım ayında duyurulacak. 
 
Yarışmaya ya da daha artı veri için: DataForClimateAction.org. BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER